Шанк-Пракшалана

Шанкха (санскр. shankha) – перекладається як «раковина молюска», пракшалана (санскр. prakshalana) – промивання, очищення. Шанк-Пракшалана – повне очищення шлунково-кишкового тракту. Як молюск промиває свою раковину, так і ми під час шанк-пракшалани п'ємо і виштовхуємо зусиллям м'язів воду, промиваємо весь ШКТ. Шанк-пракшалана — це природний, потужний, простий і надійний метод видалення шлаків, що накопичилися, і очищення не тільки травного тракту, але і всього організму. Очищаючи травний тракт ми також нормалізуємо артеріальний тиск, роботу гормональної та імунної системи. Шанк-пракшалана допомагає позбутися алергій, оскільки безліч алергенів знаходиться в шлаках кишечника. Оскільки шлак через стінки кишечника потрапляє в кров, а ця кров отруює весь організм, коли ми очищуємо кишечник, то і очищуємо кров і оздоровлюємо весь організм. Шанк-пракшалана допомагає більш ніж від ста хвороб. Якщо провести аналогію з комп'ютером, то шанк-пракшалана – це перевстановлення операційної системи травлення. Вона допомагає коректно увійти у процес голодування та посту, перебудувати своє харчування більш якісне. Під час практики відзначається зняття емоційних блоків і разом зі шлаком, що накопичився в кишечнику, йде і емоційний шлак, який створює блоки у свідомості. Очищення травного тракту призводить до нормального засвоєння їжі, відповідно нормальною стає вага. Худі видужують, повні худнуть, повертаючись до свого здорового стану. Шанк-пракшалана – унікальний метод очищення, що дозволяє глибоко очистити кишечник. Люди, які вважають свій кишечник чистим, у процесі шанк-пракшалани з подивом виявляють серед видалених речовин залишки їжі, з'їденої місяць по тому: вишневі кісточки, макові зерна, кунжутне насіння, лушпиння цибулі та багато іншого. Коли організм звільняється від шлаків, вивільняється дуже багато енергії, що йде на посилення імунітету, підвищення тонусу, відновлення функцій органів та залоз внутрішньої секреції. Як очищений організм можна бачити по чистих білках очей, шкіра очищається від гнійників та пігментації, стає м'якою, ніжною.

Як працює Шанк-Пракшалана

У травному тракті є сфінктери та клапани, які відкриваються та закриваються, при просуванні їжі. Вправи, які виконують під час Шанк-Пракшалани, розслабляють м'язи сфінктерів, допомагають, стискаючи та розтягуючи стінки кишечника, солоній воді досягти прямої кишки. Процес поглинання солоної води змушує частину крові рухатися в кишечник, у протилежному звичайному напрямку та прочищає при цьому мікроворсинки кишечника. Крім того, солона вода розмиває і розм'якшує стілець, розчиняє шлак, що застряг між стінками кишечника.

Чим відрізняється шанк-пракшалана від інших методів

шанк-пракшалана польза

Інші методи очищення кишечника — проносні засоби та клізми. Шанк-Пракшалана є активним методом, при якому застосовуються вправи, що впливають на м'язи, що дозволяє їй бути кориснішою. Клізми, як пасивний спосіб, при регулярному застосуванні призводять до розтягування і ослаблення гладкої мускулатури і сфінктерів. Крім того, клізми очищають лише товстий кишечник, а проносні тільки розріджують випорожнення, але очищають малоефективно. Інші методи не дають ефекту зворотного всмоктування, а значить, не очищають кров та ворсинки кишечника до самого коріння. Сольовий розчин Шанк-Пракшалани пригнічує паразитарну флору на всьому протязі ШКТ, що не робить жодного іншого методу.

Шанк-Пракшалана. Підготовка

Шанк-Пракшалану слід робити за необхідності. У середньому, шанк-пракшалана корисна 2 рази на рік, навесні та восени. Але можна й частіше. Є методика омолодження, в курсі якої шанк-пракшалану роблять щодня протягом одного до трьох тижнів.
Шрі Дхірендра Брахмачарі радив робити цю процедуру регулярно кожні 15 днів. Шанк-Пракшалана — чудовий і корисний метод. При запорах Шанк-Пракшалану можна робити щотижня. Її можна використовувати замість клізм — спочатку двічі на тиждень, потім один раз на два тижні. Є безліч варіантів виконання цієї криї. Виконуйте її так часто, як є потреба. Для входу в практику та освоєння її прийомів починайте з досвідченим інструктором, який знає тонкощі та періодичність її виконання.

Кому протипоказана шанк-пракшалана

Шанк-Пракшалана – нешкідлива процедура. Навіть за тривалого її застосування немає випадків порушення мікрофлори кишечника. Проте Шанк-Пракшалана протипоказана при виразці шлунка і хворобах інших органів травлення в стадії загострення. Наприклад, варто утриматися від цієї практики хворим на дизентерію, пронос, гострий коліт, гастрит, панкреатит, гострий апендицит, туберкульоз і рак кишок. Але при цьому відомі випадки лікування цих захворювань Шанк-Пракшаланою.

Не бажано виконувати Шанк-Пракшалану в період менструацій, за високою температурою або тиском. Вона заборонена при серцевих нападах та під час вагітності. Після голодування, щоб робити Шанк-Пракшалану, варто почекати щонайменше місяць.

Шанк-Пракшалана. Підготовка

Шанк-Пракшалана

Перед практикою постарайтеся добре відпочити та виспатися. За день до шанк-пракшалани потрібно поїсти легшу їжу, ніж зазвичай, бажано пропарені овочі. Останній прийом їжі не пізніше ніж за 3 години до сну. Звільніть місце для процедури, достатньо майданчика 2×2 метри. Час з 5-ї ранку зручний тим, що в цей час буде постійно вільний туалет, якщо ви живете не один, тоді ніхто не завадить Вашій практиці. Підготуйте солону воду. Для цього, з вечора, накип'ятіть звичайну воду, яку ви використовуєте для пиття, щоб до 5-ї ранку вона охолола. Вода 5-6 літрів. Додайте в 2,5-3 літри води (гарячої або остигнулої, не має значення) сіль у пропорції 1 столова ложка солі на 1 літр води. Сіль будь-яка, іноді навіть використовують морську воду, що перекипіла і розведена. Під час прийому вода повинна бути кімнатною температурою або температурою тіла. Теплу воду легше приймати і вона легше проходить травним трактом. Хоча, є рекомендації швидко пити гарячу воду, що не обпалює. Вода має бути теплою і достатньо солоною, щоб відторгатися слизової шлунково-кишкового тракту, але терпимої на смак.

Чим більше питимете цю воду, тим більше солоною вона здаватиметься. Щоб придушити блювотний рефлекс під час того, як питимете солону воду, підготуйте лимон, щоб облизувати його часточку у важкі хвилини. Спочатку, а може й у процесі всієї практики, це допомагатиме. Ще краще приготуйте лимонну воду. Для цього в літрі води розбавте сік лимона до смаку і змивайте невеликими порціями смак солоної води. Це допоможе запобігти блювоті і зробить процес шанк прокшалани приємнішим.

Зазвичай вся процедура займає 2,5-3,5 години (з їдою), але вперше шанк-пракшалану краще робити у вихідний, тому що кожен організм реагує по-різному.

Пам'ятайте, що під час практики потрібно бути спокійним, послідовним, зосередженим. Ранковий час цьому допомагає. Чим кращий настрій, тим ефективніше чистка.
Приготуйте легкий, зручний одяг з натуральної тканини. На випадок складнощів у виведенні шлаку, підготуйте клізму – просто літрову грушу або кухоль Есмарха.
Коли все готове, можете розпочати виконання практики.

Виконання
На етапі першому Шанк-Пракшалана

виконується так: випийте 1-2 склянки приготовленої заздалегідь теплої солоної води. Пити воду краще сидячи навпочіпки. Рекомендують пити маленькими ковтками, але мені найбільше підходить випити залпом максимум води, потім 10-15 хвилин проводити її вниз вправами.

Після цього виконайте вправи крії. Виконуйте їх підряд: Тадасана (вдаряйте п'ятами об землю, піднявши руки), Тирьяка-тадасана (нахиляйтесь убік, тримаючи руки вгорі), Кати-чакрасана (повертайтеся назад стоячи), Тирьяка-бхуджангасана (прогніться вгору лежачи на животі і повертайтесь),  Ударакаршанасана (повертайтеся сидячи, підтискуючи живіт). Потім випийте ще води та повторіть усю серію вправ. Вправи допоможуть відкрити сфінктери та провести воду по всьому ШКТ. Так і продовжуйте чергувати пиття води та рухи доти, доки не увійдете до другого етапу – евакуація шлаку. Зазвичай на це йде близько півгодини часу та 1,5 літра води. Але можливо і інакше. Щоб уникнути складнощів, варто вперше виконувати практику з досвідченим тренером. У міру споживання води може початися нудота, слабкість, бажання прилягти і запаморочення. Намагайтеся продовжувати без пауз і не лягати. Коли увійдете до другого етапу, стане легше.

Зараз хочу докладно описати вправи Шанк-пракшалани.
Всі вправи Шанк-пракшалани виконуються одна за одною і повторюються багаторазово.
Вправа перша Шанк-Пракшалани:

Вправи Шанк-пракшалани, 1. Тадасана

Поза гори. Встаньте прямо. Ноги на ширині плечей. Підтягніть колінні філіжанки, вирівнюючи ноги. Втягніть тазове дно (мула-бандха), підтягніть живіт. Підгортайте куприк так, щоб не випинати таз. Розправте грудну клітку і витягнетеся нагору. Підборіддя опущене (Джаландхара-бандха). М'язи шиї та обличчя розслаблені. Підніміть руки над головою, переплетіть пальці та штовхайте долонями небо. Витягніться на шкарпетках під час вдиху і з видихом 12 разів швидко, але спокійно опускайтеся на п'яти, струшуючи все тіло.

Вправи Шанк-пракшалани, 2. Тирьяка-тадасана

Тирьяк (санскр. tiryak) – нахил, поворот убік. Стоячи в Тадасані, з видихом нахилиться убік, з вдихом потягніться вгору, видих – нахил у інший бік. Слідкуйте, щоб все тіло знаходилося в одній вертикальній площині без скручування. Нехай таз буде зафіксовано, нахиляйтесь верхньою частиною корпусу. Нахиліться у кожну сторону 12 разів. Ця вправа відкриває ворота шлунку і проштовхує воду в дванадцятипалу кишку і тонкий кишечник. Спостерігайте, як розтягується і стискається передня стінка живота, спостерігайте відчуття в шлунку. Нехай тиск у шлунку від цієї вправи зменшиться.

Вправи Шанк-пракшалани, 3. Каті-Чакрасана (варіант)

Каті (санскр. kati) — талія, чакра (санскр. cakra) — колесо, диск. Встаньте в Тадасану, але руки поставте кулаками до яремного вилучення. Під час видиху повертайтеся якнайдалі назад за прямою рукою, другу руку зігніть так, ніби натягуєте лук. Дивіться на руку позаду. Підборіддя у плечового суглоба. Тіло вільне. Спина пряма. Нижня частина тулуба стійка та малорухлива. Повертайтеся навколо талії. З вдихом поверніться вперед і відразу, видихаючи, так само поверніться в інший бік. Дихайте ритмічно, рухайтеся в такт дихання. Увага на відчуттях у кишечнику. Зробіть 12 поворотів у кожну сторону. Ця вправа проштовхує воду по дванадцятипалій кишці та тонкому кишечнику.

Вправи Шанк-пракшалани, 4. Тирьяка-бхуджангасана

Урдхва Мукха Шванасана або Сарпасана, собака мордою угору з поворотами або ковзаюча змія. Встаньте, упираючись долонями та пальцями ніг у підлогу. Ноги на ширині плечей. Витягніть ноги та спину в одну лінію. Прогніться і подивіться вгору з вдихом, з видихом поверніться і подивіться на п'яти. Стегна і коліна тримайте піднятими над підлогою, п'яти ведіть назад. Знову під час вдиху поверніться і подивіться нагору, а під час видиху в інший бік на п'яти. Намагайтеся повернути тільки плечі та верхню частину корпусу, таз же утримувати паралельно підлозі. Живіт спокійно витягнутий. Повторіть 12 разів на кожну сторону в ритмі дихання. Завдяки цьому руху вода продовжує просуватися тонким кишечником.

Вправи Шанк-пракшалани, Удару-каршанасана

Удару (санскр. udara) — живіт, каршана (санскр.karshana) — розтягування, масажування, культивування. Ця вправа проводить воду у товстий кишечник. Воно виконується у різних варіантах. Основний принцип кожного варіанта – стиснути низ живота. Вибирайте будь-який, що зможете легко робити.
Варіант 1. Сидячи навпочіпки під час видиху, поверніться вправо, притиснувши лівою рукою праве стегно до живота. Дивіться назад. З вдихом поверніться вперед і під час видиху поверніться в інший бік. Повертайтеся максимально спокійно. Підборіддя в повороті прагне плечового суглоба. Хребет витягнутий. Виконайте 12 поворотів у кожну сторону. У цій вправі, щоб проштовхнути воду з висхідної гілки товстого кишечника, починайте повороти саме з правого боку. Другий варіант дивіться на відео.

Після того, як виконали всю серію, але позиву на евакуацію немає, відповідно до рекомендацій, випийте ще склянку води або повторіть весь цикл, починаючи з першої вправи.

Коли Шанк-Пракшалана дається важко

Іноді воротар у дванадцятипалу кишку відкрити важко. Якщо в другий етап через пів години перейти не вдалося, нудота та блювотні позиви наростають і ви відчуваєте, що вода не залишає шлунок, зробіть кілька кіл вправ, але не пийте воду. Коли нудота зменшиться, це означає, що прохід відкритий і Ви можете продовжувати пити воду. Іноді буває так, що газова пробка із продуктів бродіння заважає привести в дію сифон. Тоді потрібно промасувати живіт руками або постояти в «берізці» (Сарвагасана або Віпаріта-Карані мудра). Якщо і це не допомогло, то доведеться викликати блювоту, як завжди, лоскотавши основу язика двома пальцями, але найчастіше блювання відбувається саме, не варто їй чинити опір, така реакція організму. Після блювання полегшення настане одразу.

На другому етапі Шанк-Пракшалана

проходить легше. Коли почнеться евакуація, стілець спочатку може бути твердим, але з кожним разом буде рідше і зрештою потече, як вода. Продовжуйте чергувати вправи і пити воду, поки вода, що виходить, не стане прозорою. Прозора вода – ознака закінчення другого етапу. Під час евакуації не потрібно напружуватися, краще спокійно чекати. Але буває, що газовий затор не дозволяє вийти шлаку. Продовжуйте деякий час виконувати практику, чергуючи її з «берізкою». Якщо це не дасть результату, доведеться робити клізму. Зробіть малу клізму літровою грушею, тією самою, солоною водою, якщо це не допоможе, доведеться робити клізму кухлем Есмарха. Використовувати клізму доводиться вкрай рідко, але після її застосування проблем у виконанні практики бути не повинно. Після кожної евакуації рекомендуємо підмиватися теплою водою, оскільки туалетний папір може травмувати і так роздратовану сіллю слизову оболонку заднього проходу. Потім можна змастити анальний отвір олією. На те, щоб досягти чистої води йде від 0,5 до 2 літрів води і близько 1 години часу. Після цього можна переходити до наступного етапу.

Етап 3. Куньджала-вамана-дхауті-крійя

Куньджала (санскр. kunjara) – це слон; вамана (санскр. vamana) — блювота. Ця практика ефективно очищує шлунок від слизу та надлишку жовчі, тренує стінки стравоходу та шлунка, оздоровлює печінку та жовчний міхур. Покращує травлення, нормалізує кислотність, усуває запалення слизових шлунка та стравоходу. Як і при будь-яких очищеннях, ця крия очищає шкіру, видаляє прищі та нариви, сприяє омолодженню, вона лікує грудну клітину (кашель, астму). Щоб виконати куньджалу, потрібно випити близько літра води, щоб максимально заповнити водою шлунок та стравохід. Вода може бути прісною, але має бути теплою. Потім пальцями викликати блювоту. Виводьте воду зі шлунка, поки рідина не матиме домішку піни, це ознака того, що вся вода вийшла. На цьому всі неприємні процедури закінчено. Тепер можете прийняти душ та готувати рис.

4 етап. Шанк-Пракшалана завершення

Шанк-Пракшалана

Це найприємніший етап. Протягом півгодини Вам потрібно відпочивати, не здійснювати різких рухів та важкої роботи. Пити лише теплу воду у невеликій кількості. За цей час відваріть рис. Чистий, без солі. У проміжку 30-60 хвилин після Куньджали Вам необхідно з'їсти цей рис. Можна додати до нього топлене масло. Більше нічого навіть спецій. Рис та олія буде їжею для флори, рис виводить надлишок натрію з організму. Постарайтеся цього дня, крім рису, нічого не їсти. Наступного ж дня включайте у свій раціон тільки здорові та чисті продукти і намагайтеся дотримуватися здорового харчування якомога довше.

Якщо Шанк-пракшалана не привела до результату. Наприклад, евакуація не відбувалася належним чином довгий час, більше 3 годин, варто припинити практику, а замість неї зробити клізму кухлем Есмарха чи Веречан, випити столову ложку олії касторки та запити склянкою свіжого соку грейпфрута. Це може посилити перистальтику і викликати розлад кишечника, тому не плануйте жодних справ на найближчі кілька годин.

І, звичайно, вперше робити практику Шанк Пракшалани краще під наглядом фахівця.

Чистоти та здоров'я Вам!